Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: Olda, -Ondra-, martin_100, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
jirkaman

Re: Digitální tachograf (na kartu)

Příspěvek

ATW service : Na zobrazení rychlosti asi budeš potřebovat podnikovou nebo kontrolní kartu.
pon úno 20, 2017 10:20 pm

ATW service
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Dobrá, otočím tu otázku:

A je to zadávání státu špatně? Proč a podle kterého předpisu?

U nás vyráží dvojice z CZ, v D se vystřídají a končí zas v CZ.
pon úno 20, 2017 10:23 pm

ATW service
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

jirkaman: Jasně, tachograf vyčítám vždy s podnikovou kartou, ale záznam o rychlosti a technickým poruchách je tam jen cca. poslední 4-5 dnů...
pon úno 20, 2017 10:28 pm

rendos

Příspěvek

No špatně je to v tom že zadání "výchozí" a "cílová " země je zadáním začátku a konce směny.
zadávat tedy začátek a konec směny 6x za směnu je přinejmenším podivné ,ne li porušením AETRu.
pon úno 20, 2017 10:35 pm

jirkaman

Příspěvek

ATW service : 4 - 5 dní je v pořádku, cca 6 hodin jízdy x 4 dny
Přesné znění předpisu na zadávání výchozí a cílové země nevím, ale vždy se tvrdilo, že je to obdoba zadání na kolečku. Zadám konec a mám denní nebo týdenní odpočinek. Problém opravdu je, když nevíš, zda ještě s něčím pojedeš.
pon úno 20, 2017 10:39 pm

ATW service
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

rendos: Já zas rozumím požadavku třeba "bagouna", že by rád věděl, kde ses pohyboval, aneb nikdy jsem neměl při kontrole problém se zadáváním státu několikrát během směny. Častěji bývá problém s tím, že to řidiči nezadávají když maj kartu v tachografu celý týden...
Naposledy upravil(a) ATW service dne úte úno 21, 2017 12:07 am, celkem upraveno 1 x.
pon úno 20, 2017 10:47 pm

Venca R

Příspěvek

Tuto problematiku neřeší NR561/2006, ale NR 165/2014 čl.34 odst.7, kdy začíná a končí pracovní doba odst.8 tohoto nařízení.
Maniplace s tachografem je brána jako práce - NR 165/2014 čl.34 odst.5, popřípadě směrnice 2002/15/ES čl.3, která je implementována do národních nařízení. V CZ do NV 589/2006 §3.
pon úno 20, 2017 11:00 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ

Příspěvek

Tak, a já se zeptám.
Na mém TG je údajně "minutový pravidlo" - tj ta činnost ktérá v minutě převažuje, platí. Potřeboval bych tedy osvětlit, jak můj TG funguje.

Přijedu na stavbu, najel jsem na pumpu a dal jsem postel. cca po 16ti minutách vylito, tak jsem počkal až padne nová minuta a kolegovi popojetím dopředu jsem uhnul. Ihned jsem cvakl pauzu a byla nepřerušená... Počkal jsem až padne další minuta, couvl jsem 30m na mytí, cvaknu ihned postel a ejhle - pauza byla přešuená, takže někdy příště nanovo... Jak to teda funguje? Kdy se mi pauza vynuluju a kdy ne?
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
úte úno 21, 2017 6:39 pm

sof

Příspěvek

David,,
Keď som to skúšal a pár krát použil na ostro, tak my to pauzu nikdy neprerušilo=== cca 20 až 25sekúnd jazda, zastavit a hneď pauza. Ale nikdy som to neskúšal a nepoužil viac krát po sebe. Ale celkovo, ja to nepoužívam. Obávam sa toho, že pauzu síce na karte a výtlačku mať budem, ale po stiahnutí tachografu to policajt uvidí a pauzu my neuzná.

Rychlost jízdy se zapisuje každou vteřinu jízdy a většina tachografů si to pamatuje jen 24 hodin jízdy.Takže na to přijdou cca 3 dny zpět nebo dokud nevyměníš auto.
Urobiť výtlačok V-DIAGRAM si može skúsiť každý sám na svojom tachografe. Tam uvidíte ako dlho si váš tachograf pametá rýchlosť auta. Ja som to teraz skúsil- dnes je 21.2.2017 a podarilo sa my spetne vytlačiť v-diagram až zo dňa 24.1.2017 Samozrejme, že sa dá vytlačiť každý deň medzi 24.1 a 21.2. Takže moj tachograf si zapametá a povie policajtovi rýchlosť auta až skoro mesiac dozadu. Ja mám auto rok staré, teda tachograf je asi najnovšieho typu.

Obrázek

Obrázek

Na druhej fotke je vidieť, že rýchlosť sa zobrazí až od cca 15:00 hod. Pozeral som si záznamy a v ten deň som jazdil od rána. S toho usudzujem, že záznam spred 15:00 je už premazaný. Raz bol na internete článok o vyšetrovaní dopravnej nehody a bol pri tom použitý záznam rýchlosti s tachografu. Rýchlosť tam bola zaznamenaná kaźdú sekundu. Či si moj tachograf pametá skoro mesiac dozadu každú sekundu jazdy, alebo si to pametá len tak zjednodušene ako to vidíte na výtlačku to neviem.

Mýtus o tom, že tachograf si pametá rýchlosť cca 3 dni zpět je asi dostatočne vyvrátený.... A to je odpoveď aj pre Pavel Šebek.. Ja som tiež v pohode prekračoval rýchlosť z kopca, veď do minuty som to vždy ubrzdil a na karte som nikdy nič nemal. (mám tagru) Ale už som s tým prestal. Poznám zopár šoférov čo za to dostali pokuty. Pokuta z pred dvoch týždňov- kamarát vo švédsku... rýchlosť 93 km/hod po kontrole tachografu a pokuta v prepočte cca 200eur.. (rýchlosť bola prekročená v nemecku pár dní dozadu) Policajt vraj ešte študoval cmrky a snažil sa podľa nich zistiť či to nebol ADR náklad, vraj potom by bola pokuta výrazne vyššia.

Pokud se mění dva řidiči, tedy vyndaváš kartu z tachografu, tak tě tachograf vždy vyzve k zadání země... Takže proč to zadávání obcházet?
Tu na fóre je o tom napísaného veľa. Písal to TACHO a on je na to expert. Pokiaľ viem, tak školil aj policajtov...

Moj tachograf sa ma pýta na krajinu výjazdu a na krajinu príjazdu. A dáva my na výber, možem krajinu zadať, ale aj nemusím.... Keby to bolo tak ako tvrdí ten Rendosov nemecký policajt, alebo ako to robí ATW nebolo by logickejšie keby sa tachograf pýtal na krajinu vysunutia a krajinu zasunutia karty ?????? A keď sa teda podľa toho zvedavého policajta vždy krajina zadať musí, prečo potom tachograf dáva šoférovi na výber ????? Prečo a načo tam možnosť nezadať štát je ???? :D
úte úno 21, 2017 8:20 pm

jirkaman

Příspěvek

David29: Minutové pravidlo mám dostatečně odzkoušené a mohu se podělit o zkušenosti. Největší chybou je počítat čas od přeskočení minuty na tachografu. Mě zajímá přesný čas "půlminuty", který se dá nastavit na stopkách, telefonu atd. Tachograf mám na postýlce a potřebuji popojet - počkám si, až mi na stopkách, které jsou sladěny s tachografem, naskočí 31.sekunda a mohu s autem hýbat do 29.sekundy následující minuty, tj. teoreticky 58 sekund. Samozřejmě hned po zastavení musím přepnout opět na postýlku. V 1.minutě mám 31 sekund postýlky a 29 sekund jízdy = postýlka, v 2.minutě mám 29 sekund jízdy a 31 sekund postýlky = postýlka. Celkově z toho vychází nepřerušené pauza. Samozřejmě pozor na výtisk rychlosti, tam je jízda vidět a u nových aut dokonce asi měsíc.
úte úno 21, 2017 11:02 pm

Plechus

Příspěvek

David29 píše:
úte úno 21, 2017 6:39 pm
Tak, a já se zeptám.
Na mém TG je údajně "minutový pravidlo" - tj ta činnost ktérá v minutě převažuje, platí. Potřeboval bych tedy osvětlit, jak můj TG funguje.

Přijedu na stavbu, najel jsem na pumpu a dal jsem postel. cca po 16ti minutách vylito, tak jsem počkal až padne nová minuta a kolegovi popojetím dopředu jsem uhnul. Ihned jsem cvakl pauzu a byla nepřerušená... Počkal jsem až padne další minuta, couvl jsem 30m na mytí, cvaknu ihned postel a ejhle - pauza byla přešuená, takže někdy příště nanovo... Jak to teda funguje? Kdy se mi pauza vynuluju a kdy ne?

Pozor na to. "minutové pravidlo" sice funguje a na kartě je pauza, nicméně v tachografu je zaznamenán každý pohyb a je tam to cuknutí vidět :arrow: policajt uvidí, že pauza byla porušená..
stř úno 22, 2017 1:23 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ

Příspěvek

Aha, tak děkuji
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
stř úno 22, 2017 1:34 pm

JANEK 1

AD Sof

Příspěvek

Jaký mýtus? Tachograf si rychlost pamatuje zcela určitě zpětně. Jinak na tvém výtisku je nějaká krpa, takhle by to být nemohlo. A jak můžeš jezdit od rána , podle toho výtisku si tedy řídil kolik hodin ?
ned úno 26, 2017 1:06 am

mtc

Příspěvek

Janek 1 já tam nevidím nikde jízdu od rána,podívej se pořádně kdy byl započatý výkon
Renault Megane II Sedan 1.6 16V 83kw
Renault Fluence Limousine 1.6.16V 81kw
DAF LF 12t Euro 5
DAF CF 18t Euro 6
ned úno 26, 2017 11:07 am

JANEK 1

Příspěvek

mtc píše:
ned úno 26, 2017 11:07 am
Janek 1 já tam nevidím nikde jízdu od rána,podívej se pořádně kdy byl započatý výkon
Si přečti co píše Sof.
ned úno 26, 2017 9:00 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“